Melodifestivalklubbens vinnarprisutdelning med alla pristagare

Melodifestivalklubbens Vinnarpris delades ut för första gången den 9 maj i en ceremoni på Euro Fan Café. Samtliga tidigare vinnande artister och låtskrivare hade bjudits in. Klubbens Kris Boswell, som har hållit i Meet & Greet under Eurovision, var konferencier.

Av förklarliga skäl kunde inte Måns Zelmerlöw delta, då ceremonin pågick samtidigt som ett genrep inför ett av semifinalernas juryfinal. Rickard Herrey tog emot artistpriset, en buckla med klubbens logga och texten ”Melodifestivalklubbens Eurovision Vinnarspris” å sin egen och brödernas vägnar.

Det var särskilt glädjande att Görel Hanser närvarade. Görel har arbetat med medlemmarna i ABBA sedan 70-talet, och tog emot inte bara artistpriset men även två exemplar av den speciell utformad plakett som går till vinnande låtskrivare.

Vi hade inte räknat med att Björn och Benny skulle dyka upp, men fem av de övriga tolv nu levande låtskrivare var plats. Det var särskilt roligt att kompositörerna bakom Sveriges två senaste segrar var där, Peter Boström och Thomas G:son (Euphoria) och paret Deb i sällskap med Anton Hård af Segerstad (Heroes). Peter Boström uttryckte tacksamhet för att låtskrivare hedras på detta sätt av fansen.

Hälsningar från Gert Lengstrand (Tusen och en Natt) och Stephan Berg (Fångad av en Stormvind) lästes upp. Gert vill gärna komma till en lokalträff i Göteborg för att ta emot sitt pris.

Här kan du se videoinslaget från prisutdelningen

Publik på vinnarprisutdelningen

Publik på vinnarprisutdelningen

Melodifestivalklubbens vinnarprisutdelning med alla pristagare

Melodifestivalklubbens vinnarprisutdelning med alla pristagare

Joy & Linnea Deb & Anton Hård af Segerstadt på vinnarprisutdelningen

Joy & Linnea Deb & Anton Hård af Segerstadt på vinnarprisutdelningen

Richard Herrey och Kris Boswell på vinnarprisutdelningen

Richard Herrey och Kris Boswell på vinnarprisutdelningen

Kommentera