Tredje delen av Melodifestivalklubbens OGAE Swedens magasinprogram är nu ute. (English description below). I detta program får du se ett inslag från Röda Mattan invigningen. Du får se när klubbens medlemmar träffar Frans och överlämnar klubbtröjan. Inslag från EurocClub och OGAE-kvällen med uppträdanden. Vi avrundar med Jan Bors, Head of Delegation för Tjeckien. Passa även på att se alla de andra delarna i Eurovision Stories och återupplev en del av vad som hände under Eurovision 2016 i Stockholm.

Innehållet i tredje delen av Eurovision Stories – del 3:

Röda mattan – öppningen av Eurovision Song Contest @1:05
OGAE-festen på Euroclub den 11 maj @3:28
Med Sanna Nielsen, Birthe Kjaer, Anna Sahlene, Krista Siegfrieds
Melodifestivalklubben får träffa Frans och lämna över klubbens t-shirt + kort intervju med Frans @18:34
Tjeckien gjorde en nystart i Eurovision i år – efter ett antal misslyckanden tog de sig till final för första gången. Målet är att öka intresset för Eurovision i Tjeckien. Mannen bakom det hela är deras nya Head of delegation – som även är en av de yngsta. Vi pratade med Tjeckiens HoD Jan Bors om hur han tog sig an uppdraget och vad han har för planer för att öka intresset i Tjeckien. @ 24:55

Content in Eurovision Stories part 3:

Red carpet @1:05
OGAE-party with Sanna Nielsen, Birthe Kjaer, Anna Sahlene, Krista Siegfrieds@3:28
OGAE Sweden Meet & Greet with Frans @18:34
Interview with Jan Borz, new Head of Delegation for Czech Republic. About his aim to make a success for the country in Eurovision and raise the interest for the competition in his country.@24:55

 

Tidigare program

Eurovision Stories del 2

Eurovision Stories del 1

 

Kommentera