Nu startar klubbens bevakning på riktigt från Kiev. Varje dag fram tills finalen den 13 maj – kommer nu ett nytt avsnitt av Kiev Express som berättar historien om det stora Eurovisionsäventyret 2017 i Kiev. Utöver det finns massor av intervjuer och/eller presentationer på vår YouTube med årets artister. Utöver detta finns vi på Instagram och fler videos med intervjuer och från t.ex. uppträdanden från Euroclub kommer också.

I första avsnittet med Melodifestivalklubbens bevakning av Eurovision 2017 – Kiev Express fokuserar vi på vår svenska artist. Vi följer med Robin Bengtsson när han upptäcker årets värdstad. På kullerstensbelagda gator traskar vi omkring och upptäcker kyrkor med gyllene kupoler.

Vi får se ett av Robins rep i Kiev och följande presskonferens och vi passar på att ta tempen på läget inför den första semifinalen på tisdag den 9 maj 2017.

OGAE Swedens starts our coverage from Kiev 2017. In our first episode (6th May) we start off with focus on our Swedish contestant Robin Bengtsson. We follow him on a city walk and at his rehersals and at a pressconference here in Kiev.

Kommentera